PROGRAM WYCHOWAWCZO PROFILAKTYCZNY SLO TPZ
PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY
SPOŁECZNEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO ZESPÓŁU SZKÓŁ SPOŁECZNYCH TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ZGIERZA W ZGIERZU
NA LATA 2021-2022
- I. Wprowadzenie
Program wychowawczo-profilaktyczny dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów, obejmuje treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, a także treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców. Założeniem Programu jest traktowanie ucznia jako integralną całość, a co za tym idzie wszystkie oddziaływania mają charakter integralny i docierają do wszystkich sfer osobowych.
Treści i działania o charakterze wychowawczym opracowane zostały z uwzględnieniem definicji wychowania określonej w ustawie – Prawo oświatowe.
Wychowanie to proces polegający na wspieraniu ucznia w rozwoju ku pełnej dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej.
Wychowanie jest procesem wzmacnianym i uzupełnianym przez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.
Profilaktyka polega na wspomaganiu ucznia w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, jak również ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.
- II. Podstawa prawna
Konstytucja RP Konwencja Praw Dziecka Europejska Karta Praw Człowieka Ustawa Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017r. poz. 59). Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017r. poz. 356) z późniejszymi zmianami.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 sierpnia 2020 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. 2020 r. poz. 1449).
- III. Założenia programowe
Zakładamy, że w wyniku systematycznego, skorelowanego i spójnego oddziaływania wychowawczo-profilaktycznego uda się nam przygotować uczniów do zgodnego współżycia z ludźmi. Będziemy dążyć do tego, żeby nasi wychowankowie byli: uczciwi, wiarygodni, odpowiedzialni, wytrwali, wrażliwi na krzywdę innych, kreatywni, przedsiębiorczy, aby nie stosowali przemocy słownej, fizycznej i psychicznej, mieli wysoką kulturę osobistą i gotowość do uczestnictwa w kulturze. Ważne jest też, aby uczniowie przestrzegali zasad zdrowego stylu życia, nie ulegali nałogom, kształtowali postawy obywatelskie, postawy poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także postawy poszanowania dla innych kultur i tradycji, pogłębiali świadomość ekologiczną, poznawali dziedzictwo kulturowe naszego narodu, Europy i świata i rozwijali swoje zainteresowania i pasje.
Program wychowawczo-profilaktyczny powstał w oparciu o model absolwenta szkoły. Absolwent naszej szkoły: 1. Jest świadomy swojego pochodzenia: - ma poczucie tożsamości narodowej, - na gruncie miłości do małej ojczyzny rozwija tożsamość europejską, - szanuje swoich przodków. 2. Twórczo przekształca rzeczywistość: - jest kreatywny oraz podejmuje wyzwania, - potrafi kierować swoim rozwojem, - posługuje się sprawnie nowoczesnymi technologiami informacyjno -komunikacyjnymi, - osiąga swój cel na drodze uczciwości, prawdy, rzetelnej pracy, - rozwija wrażliwość na piękno. 3. Cechuje go postawa prospołeczna i tolerancja: - posiada umiejętność prowadzenia dialogu, - skutecznie komunikuje się z otoczeniem, - potrafi negocjować i pracować w zespole, - potrafi podejmować decyzje, - twórczo rozwiązuje konflikty, - cechuje go duży stopień odpowiedzialności za innych i za siebie, - zna swoje prawa i przestrzega obowiązków, - ma poczucie własnej wartości i tolerancji wobec „inności”. 4. Jest wyposażony o wszechstronną wiedzę o sobie i świecie: - potrafi korzystać z różnych źródeł wiedzy i samodzielnie selekcjonować informacje, - jest świadomym użytkownikiem różnych dóbr kultury, - cechuje go poznawcza dociekliwość, - zachowuje obiektywizm, - zna swoje dobre i słabe strony, - świadomie kształtuje swój charakter, - potrafi rozpoznawać i radzić sobie z emocjami i negatywnymi uczuciami. 5. Prowadzi zdrowy i ekologiczny tryb życia: - jest wyposażony w podstawową wiedzę o uzależnieniach różnego typu i potrafi świadomie ich unikać, - rozumie potrzebę higienicznego trybu życia i zdrowego odżywiania, - zna sposoby radzenia sobie ze stresem, - stosuje profilaktykę przeciw różnym chorobom, - ma szacunek dla przyrody i świadomość, że jest jej częścią, - prowadzi proekologiczny styl życia.
Ponadto przy opracowaniu Programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły uwzględniono:
- obowiązujące akty prawne,
- zebrane od uczniów, rodziców i nauczycieli propozycje dotyczące głównych problemów wychowawczych i potrzeb profilaktycznych w szkole i środowisku,
- dotychczasowe doświadczenia szkoły,
- przeprowadzone badania na temat sytuacji wychowawczej, występowania zagrożeń w szkole i środowisku.
- IV. Cele Programu wychowawczo-profilaktycznego
- Ukształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej.
- Rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo.
- Ukształtowanie postawy prospołecznej, nastawionej na efektywną współpracę, komunikowanie się z rówieśnikami i dorosłymi, respektowanie norm społecznych oraz dbanie o środowisko.
- Wsparcie rozwoju intelektualnego i kulturalnego uczniów ukierunkowane na umiejętne odbieranie dóbr kultury i sztuki, poszanowanie dorobku narodowego, upowszechnianie czytelnictwa.
- V. Uczestnicy Programu wychowawczo-profilaktycznego
Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy programu:
Rodzice: - mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka, - znają i akceptują program wychowawczy proponowany przez szkołę, - wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa, - wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą, - aktywnie uczestniczą w życiu szkoły, - dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci.
Wychowawcy klas: - dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie, - wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się, - prowadzą dokumentację nauczania, - koordynują pracę wychowawczo - profilaktyczną w zespole klasowym, - dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia, - podejmują działania w przypadkach zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych nałogów, - wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, - informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, - integrują i kierują zespołem klasowym, - wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania uczniów, - wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego, - promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów, - inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji, - współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie, - współpracują z rodzicami, - włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy, - współpracują z dyrekcją szkoły, pedagogiem, psychologiem i pielęgniarką, - współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka.
Nauczyciele: - oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych, - odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych, - udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach, - wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania, - inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności, - kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu, - reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań, - dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów, - dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb oraz do możliwości ucznia, - współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą, - proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią, - realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
Uczniowie: - przestrzegają zasad i regulaminów obowiązujących w szkole, - współorganizują imprezy i akcje szkolne, - znają i przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej, - akceptują innych uczniów i szanują ich prawa, - współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności, - kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni, - prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko, - mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej.
- VI. Zadania wychowawczo-profilaktyczne, cele i formy realizacji
Cel główny: Ukształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej.
Zadania wychowawczo-profilaktyczne
|
Cele szczegółowe
|
Formy i sposoby realizacji
|
Rozwijanie postaw obywatelskich i patriotycznych poprzez poszanowanie dziedzictwa narodowego, pogłębianie wiedzy o regionie i kraju.
|
Ukształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej.
|
Organizowanie oraz aktywny udział w obchodach uroczystości i świąt narodowych. Odwiedzanie miejsc pamięci, udział w zbiórce funduszy na odnawianie miejsc pamięci. Zajęcia dydaktyczne (edukacja wczesnoszkolna, historia, WOS), godziny z wychowawcą. Wycieczki po kraju.
|
Zespalanie członków społeczności szkolnej ze środowiskiem lokalnym.
|
Wyrobienie postawy współuczestnictwa w życiu społeczności lokalnej.
|
Współpraca z członkami społeczności innych szkół z terenu miasta, gminy i powiatu. Organizowanie oraz udział w konkursach o tematyce dotyczącej znajomości regionu. Udział w Rajdzie Edukacyjnym – Szlakiem Miejsc Pamięci. Organizowanie wycieczek o zasięgu lokalnym.
|
Integrowanie społeczności szkolnej.
|
Ukształtowanie poczucia przynależności do grupy rówieśniczej, społeczności szkolnej.
|
Organizowanie szkolnych wycieczek. Organizowanie oraz aktywny udział w uroczystościach i imprezach szkolnych, angażowanie uczniów w działalność Samorządu Szkolnego i samorządów klasowych, realizowanie projektów edukacyjnych, reprezentowanie szkoły na zewnątrz poprzez udział w zawodach, konkursach, turniejach.
|
Cel główny: Rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo.
Zadania wychowawczo-profilaktyczne
|
Cele szczegółowe
|
Formy i sposoby realizacji
|
Popularyzowanie zachowań prozdrowotnych.
|
Wykształcenie wśród uczniów zachowań sprzyjających zdrowiu.
|
Zajęcia dydaktyczne (przyroda, biologia, wychowanie fizyczne, edukacja wczesnoszkolna) oraz godziny z wychowawcą. Zapoznanie uczniów z możliwością rozpoznawania symptomów zagrożenia zdrowia fizycznego. Wskazywanie sposobów radzenia sobie ze stresem. Umożliwienie uczniom uczestnictwa w różnych formach aktywności w ramach zajęć wychowania fizycznego lub poza nimi. Dbałość o wysoką frekwencję na zajęciach wychowania fizycznego.
|
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny.
|
Ukształtowanie postawy ucznia, który dba o bezpieczeństwo własne i innych.
|
Zaznajamianie oraz systematyczne utrwalanie zasad BHP. Respektowanie przestrzegania zasad zachowania obowiązujących w szkole. Utrwalanie zasad dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach. Prowadzenie zajęć z zakresu wychowania komunikacyjnego. Realizacja dyżurów międzylekcyjnych. Zajęcia dydaktyczne, godzina z wychowawcą. Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy. Spotkania z przedstawicielami instytucji takich jak Policja, Straż Miejska. Ćwiczenia postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego.
|
Przeciwdziałanie niepożądanym zjawiskom występującym szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19.
|
Zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa uczniów.
|
Zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Pogadanki i zajęcia warsztatowe z wychowawcami i nauczycielami. Rozmowy i indywidualne spotkania z pedagogiem szkolnym. Wskazywanie uczniom innych form i miejsc pomocy.
|
Przeciwdziałanie chorobom zakaźnym.
|
Ukształtowanie postawy prozdrowotnej wśród społeczności szkolnej.
|
Pogadanki i zajęcia warsztatowe prowadzone przez specjalistów skierowane do nauczycieli, uczniów i rodziców. Filmy instruktażowe, broszury, ulotki.
|
Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zjawiska uzależnień medialnych (Internet, gry komputerowe, telewizja, telefon).
|
Wyrobienie umiejętności unikania negatywnych wpływów wysokich technologii.
|
Pogadanki i zajęcia warsztatowe z wychowawcami i nauczycielami. Podnoszenie wiedzy uczniów na temat wpływu wysokich technologii na ich organizm. Wskazywanie alternatywnych form spędzania czasu. Przekazywanie i utrwalanie informacji o bezpiecznych zachowaniach podczas korzystania z portali społecznościowych oraz metodach przeciwdziałania cyberprzemocy. Nauka i promowanie zachowań asertywnych.
|
Uświadomienie niebezpieczeństw związanych z różnymi używkami oraz przekazywanie wiedzy dotyczącej uzależnień od tych substancji.
|
Ukształtowanie postawy unikania zagrożeń związanych ze stosowaniem używek.
|
Zajęcia o charakterze warsztatowym, pogadanki w klasach i rozmowy indywidualne. Realizacja zagadnień w ramach lekcji biologii i wos. Spotkania ze specjalistami w zakresie uzależnień. Informowanie rodziców o niebezpieczeństwach oraz sposobach przeciwdziałania podejmowaniu przez dzieci zachowań ryzykownych.
|
Eliminowanie i zapobieganie zjawisku przemocy i agresji wśród uczniów.
|
Ukształtowanie postawy odrzucającej przemoc oraz umiejętności nieagresywnego lecz asertywnego sposobu zachowania się w sytuacjach konfliktowych i problemowych.
|
Prowadzenie godzin wychowawczych poruszających problematykę zachowań agresywnych i sposobów radzenia sobie z nimi. Organizowanie spotkań na temat agresji i przemocy ze specjalistami. Nauka świadomego przeciwstawiania się przemocy i agresji. Edukacja prawna.
|
Cel główny: Ukształtowanie postawy prospołecznej, nastawionej na efektywną współpracę, komunikowanie się z rówieśnikami i dorosłymi, respektowanie norm społecznych oraz dbanie o środowisko.
Zadania wychowawczo-profilaktyczne
|
Cele szczegółowe
|
Formy i sposoby realizacji
|
Przygotowanie uczniów do świadomego i aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym.
|
Ukształtowanie odpowiedzialnej postawy prospołecznej.
|
Rozwijanie samorządności i demokracji poprzez udział w pracach Samorządu Szkolnego i klasowego. Poznawanie i respektowanie praw i obowiązków ucznia. Podejmowanie działań na rzecz innych osób – wolontariat. Organizowanie i uczestniczenie w imprezach i uroczystościach szkolnych. Zajęcia rozwijające postawę tolerancji. Nauka rozpoznawania różnych przejawów dyskryminacji oraz sposobów obrony siebie oraz innych przed dyskryminacją. Przekazanie uczniom informacji na temat konieczności poszanowania dóbr materialnych i osobistych innych ludzi oraz mienia szkoły. Uczenie zasad szacunku i tolerancji. Prowadzenie zajęć ukazujących prawidłowe wzorce osobowe. Pogadanki i zajęcia warsztatowe podczas godzin wychowawczych, lekcji religii, jęz. polskiego. Trening umiejętności interpersonalnych. Włączenie uczniów w działalność Szkolnego Koła Amnesty International.
|
Podejmowanie działań wpływających na rozwój współpracy i komunikacji z rówieśnikami i dorosłymi.
|
Wyrobienie wśród uczniów postawy ukierunkowanej na efektywna współpracę i komunikowanie się z innymi.
|
Praca nad projektami uczniowskimi, praca w grupach. Trening konstruktywnego wyrażania uczuć i emocji. Praca na zajęciach dydaktycznych, na godzinach z wychowawcą. Zajęcia warsztatowe, rozmowy indywidualne.
|
Dążenie do uzyskania wysokiego poziomu kultury osobistej.
|
Wyrobienie postawy odznaczającej się wysokim poziomem kultury osobistej.
|
Zajęcia o charakterze warsztatowym, pogadanki w klasach i rozmowy indywidualne. Realizacja zagadnień w ramach godzin z wychowawcą. Trening umiejętności właściwego zachowania się z uwzględnieniem sytuacji i miejsca. Uwrażliwianie na konieczność przestrzegania zasad kultury osobistej oraz kultury języka, respektowania norm społecznych. Wzmacnianie i nagradzanie właściwych postaw.
|
Rozbudzanie wrażliwości na problemy środowiska.
|
Ukształtowanie postawy ekologicznej ukierunkowanej na ochronę środowiska.
|
Realizacja programów ekologicznych. Udział w akcjach takich jak Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, zbiórka surowców wtórnych. Zajęcia o charakterze warsztatowym, pogadanki. Bieżące wskazywanie sposobów dbania o środowisko. Organizacja zajęć w terenie.
|
Cel główny: Wsparcie rozwoju intelektualnego i kulturalnego uczniów ukierunkowane na umiejętne odbieranie dóbr kultury i sztuki, poszanowanie dorobku narodowego, upowszechnianie czytelnictwa.
Zadania wychowawczo-profilaktyczne
|
Cele szczegółowe
|
Formy i sposoby realizacji
|
Rozwijanie zainteresowań uczniów, ich talentów i pasji.
|
Rozwinięcie potencjału intelektualnego uczniów.
|
Organizowanie kół zainteresowań. Stosowanie w toku oddziaływań dydaktycznych aktywnym metod i form pracy. Umożliwienie uczniom udziału w konkursach, zawodach, turniejach zarówno szkolnych jak i międzyszkolnych. Organizowanie wycieczek szkolnych, wyjazdów do kin, teatrów, muzeów.
|
Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym.
|
Wyrównanie braków edukacyjnych i zapobieżenie pojawieniu się innych deficytów.
|
Wspieranie uczniów mających trudności w nauce. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych możliwości uczniów. Zorganizowanie pomocy koleżeńskiej. Budowanie systemu motywacji. Zapewnienie uczniom szeroko pojętego wsparcia.
|
Rozbudzanie zainteresowań uczniów na kulturę i sztukę.
|
Ukształtowanie potrzeby uczestnictwa w życiu kulturalnym.
|
Organizowanie zajęć warsztatowych. Stwarzanie możliwości do udziału w spektaklach teatralnych, projekcjach kinowych, wyjazdach do muzeum. Wyjazdy na wycieczki edukacyjne.
|
Przygotowanie uczniów do wyboru drogi zawodowej zgodnej z ich zainteresowaniami i możliwościami.
|
Umożliwienie dokonywania wyborów dotyczących dalszej ścieżki edukacyjnej lub zawodowej zgodnie z możliwościami.
|
Konsultacje z nauczycielami. Zajęcia z doradcą zawodowym. Zajęcia dydaktyczne (podstawy przedsiębiorczości, wos) oraz godziny z wychowawcą. Rozmowy indywidualne.
|
Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
|
Ukształtowanie aktywnej postawy czytelniczej.
|
Współpraca z bibliotekami, udział w zajęciach bibliotecznych. Wykorzystywanie na zajęciach dydaktycznych różnych form pracy z tekstem.
|
- VII. Założenia ewaluacyjne
Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły podlega ewaluacji. Jest ona konieczna w celu ustalenia, czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty.
W toku bieżącego monitorowania zbierane są informacje dotyczące Programu. Ponadto należy przeprowadzić ewaluację wyników celem opracowania wniosków oraz sformułowania wskazówek do dalszej pracy.
Do ewaluacji wykorzystane zostaną następujące narzędzia:
- sprawozdania wychowawców,
- ankiety skierowane do poszczególnych członków społeczności szkolnej,
- obserwacje,
- rozmowy z uczniami, nauczycielami, rodzicami.
- VIII. Ustalenia końcowe
Program wychowawczo-profilaktyczny Społecznego Liceum Ogólnokształcącego ZSS TPZ na lata 2021-2022 ma charakter otwarty. Oznacza to, że w trakcie realizacji może być modyfikowany. Program podlega bowiem monitorowaniu i ewaluacji. Za realizację Programu wychowawczo-profilaktycznego odpowiadają wszyscy pracownicy szkoły. Dyrektor szkoły czuwa nad prawidłowością jego realizacji.
|