Nawigacja: Strona główna - Dokumenty - Liceum - Statut Szkoły |
STATUT SZKOŁY
Obowiązujący od 1 września 2019 r.
S T A T U T SPOŁECZNEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ZGIERZA W ZGIERZU
Rozdział I
Przepisy definiujące
§ 1
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa, bez bliższego określenia, o: 1) Szkole – należy przez to rozumieć Społeczne Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Przyjaciół Zgierza w Zgierzu, 2) Zespole Szkół – należy przez to rozumieć Zespół Szkół Społecznych Towarzystwa Przyjaciół Zgierza w Zgierzu; 3) Dyrektorze Szkoły, Zastępcy Dyrektora Szkoły, Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców, organach Samorządu Uczniowskiego – należy przez to rozumieć organy działające w Szkole; 4) uczniach i rodzicach/opiekunach prawnych – należy przez to rozumieć uczniów Szkoły 5) wychowawcy – należy przez to rozumieć nauczyciela, któremu powierzono szczególnej opiece jeden z oddziałów; 6) organie prowadzącym Szkołę – należy przez to rozumieć Towarzystwo Przyjaciół Zgierza 7) organie sprawującym nadzór pedagogiczny – należy przez to rozumieć Łódzkiego Kuratora Oświaty w Łodzi.
Rozdział II
Nazwa Szkoły i inne informacje o Szkole
§ 2
§ 3
§ 4
Szkoła ma siedzibę w Zgierzu przy ulicy Leśmiana 1, budynek B.
§ 5
Szkoła jest niepubliczną szkołą ponadpodstawową o czteroletnim cyklu kształcenia, posiadającą uprawnienia szkoły publicznej, nadane Decyzją nr PP 7/92 Kuratora Oświaty w Łodzi z dnia Szkoła prowadzi także klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, zgodnie
§ 6
Organem prowadzącym Szkołę jest Towarzystwo Przyjaciół Zgierza w Zgierzu.
§ 7
Szkoła może posiadać własny sztandar, godło i ceremoniał.
Rozdział III
Cele i zadania Szkoły
§ 8
Szkoła realizuje cele i zadania, określone w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.), przepisach wydanych na jej podstawie oraz w Programie Wychowawczo – Profilaktycznym, koncentrując się na prowadzeniu działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
§ 9
Szkoła stwarza warunki do pełnego rozwoju umysłowego, moralnego, emocjonalnego
§ 10
1) realizuje przyjęte programy nauczania zgodne z podstawą programową i zapewnia obsadę kadrową oraz środki dydaktyczne niezbędne do realizacji tych programów; 2) umożliwia uczniom pełny rozwój ich talentów i zainteresowań poznawczych, społecznych, artystycznych i sportowych w ramach zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych; 3) propaguje i organizuje uczestnictwo uczniów w konkursach przedmiotowych, olimpiadach 4) stosuje zasadę indywidualizacji nauczania i pracy w małych grupach; 5) inspiruje nauczycieli i uczniów do samokształcenia; 6) umożliwia nauczycielom realizację własnych rozwiązań programowych na zasadach określonych w odrębnych przepisach; 7) umożliwia realizację indywidualnego toku lub programu nauki; 8) organizuje wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego i zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu.
§ 11
W zakresie działalności wychowawczej Szkoła w szczególności: 1) urzeczywistnia ideę upodmiotowienia młodzieży i rodziców/opiekunów prawnych 2) upowszechnia zasady tolerancji, wolności sumienia i poczucie sprawiedliwości; 3) kształtuje postawy patriotyczne wychowując światłych i aktywnych obywateli kraju oraz członków społeczności międzynarodowej; 4) upowszechnia tradycje miasta Zgierza i regionu oraz przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w różnych aspektach życia społecznego oraz ekonomicznego lokalnej zbiorowości; 5) przygotowuje do właściwego stosowania w życiu społecznym zasady samorządności; 6) realizuje program przeciwdziałania zagrożeniom społecznym młodzieży i wspomaga wychowawczą rolę rodziny. 7) umożliwia angażowanie się uczniów w działania wolontariackie.
§ 12
1) Dyrektora Szkoły, który powołuje opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu; 2) wychowawców klas; 3) nauczycieli i innych pracowników Szkoły; 4) rodziców/opiekunów prawnych; 5) inne osoby i instytucje.
§ 13
1) sprawowanie opieki nad uczniami przebywającymi w Szkole podczas zajęć obowiązkowych oraz pozalekcyjnych przez nauczyciela lub instruktora prowadzącego zajęcia; 2) sprawowanie opieki nad uczniami podczas zajęć poza terenem Szkoły przez wyznaczonych nauczycieli, rodziców/opiekunów prawnych lub organizatorów zajęć; 3) pełnienie dyżurów nauczycielskich w Szkole zgodnie z Regulaminem Dyżurów Nauczycielskich w oparciu o grafik dyżurów opracowany przez Dyrektora Szkoły.
1) szczególne otoczenie opieką uczniów klas pierwszych przez wychowawcę oddziału 2) respektowanie zaleceń poradni psychologiczno – pedagogicznej odnośnie pracy z uczniem posiadającym jej orzeczenie lub opinię. 4. Dopuszcza się możliwość otoczenia opieką dziecka, u którego stwierdzono trudne warunki rodzinne i losowe, przez udzielanie stałej lub doraźnej pomocy materialnej, jeśli pozwolą na to możliwości finansowe Szkoły i Rady Rodziców. Decyzję podejmuje Dyrektor Szkoły po uzyskaniu zgody Zarządu TPZ.
§ 14
1) rodzicami uczniów; 2) poradnią psychologiczno-pedagogiczną; 3) placówkami doskonalenia nauczycieli; 4) organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.
1) zajęć rozwijających uzdolnienia; 2) zajęć dydaktyczno-wyrównawczych; 3) zajęć specjalistycznych zaleconych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego; 4) zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia 5) warsztatów; 6) porad i konsultacji.
§ 15
Rozdział IV
Organ prowadzący Szkołę
§ 16
(skreślony)
Rozdział V
Organy Szkoły i ich zadania
§ 17
§ 18
(skreślony)
§ 19
(skreślony)
§ 20
1. Do obowiązków Dyrektora Szkoły należy: 1) opracowanie projektu budżetu Szkoły i jego realizacja, w uzgodnieniu z organem prowadzącym Szkołę; 2) dysponowanie środkami określonymi w budżecie Szkoły; 3) opracowanie dokumentów programowo-organizacyjnych Szkoły (roczny plan pracy, arkusz organizacyjny, tygodniowy rozkład zajęć itp.) oraz prowadzenie obowiązkowej dokumentacji przebiegu nauczania; 4) reprezentowanie szkoły na zewnątrz; 5) opracowanie zakresu obowiązków pracowników Szkoły; 6) dobór kadry pedagogicznej i jej zatrudnianie; 7) dobór pracowników niepedagogicznych i ich zatrudnianie; 8) kierowanie całokształtem działania Szkoły, a w szczególności: a) przyjmowanie uczniów oraz prowadzenie ich spraw w oparciu o przepisy prawne; b) sprawowanie opieki nad młodzieżą oraz tworzenie warunków do harmonijnego jej rozwoju; c) nadzorowanie realizacji zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego; d) organizowanie zajęć dodatkowych; e) współpraca z Samorządem Uczniowskim; f) zapewnienie bezpieczeństwa, higieny pracy i nauki; g) pełnienie nadzoru pedagogicznego nad działalnością nauczycieli i wychowawców, ocena kadry i organizowanie jej doskonalenia zawodowego; h) współdziałanie z Radą Rodziców; i) dbałość o powierzone mienie Szkoły, ścisła realizacja zaleceń wynikających z przepisów j) formułowanie wniosków do Rady Rodziców w sprawie rozwoju bazy materialno-technicznej Szkoły, opracowywanie projektu wydatków w tym zakresie; k) realizowanie uchwał Rady Pedagogicznej zgodnie z jej kompetencjami stanowiącymi; l) co najmniej raz w roku szkolnym oraz na żądanie organu prowadzącego Szkołę także 2. Dyrektor Szkoły ma prawo do: 1) wydawania poleceń służbowych wszystkim pracownikom Szkoły; 2) zatrudniania i zwalniania pracowników Szkoły; 3) premiowania i nagradzania pracowników, a także udzielania kar porządkowych zgodnie 4) formalnej oceny pracy nauczycieli i innych pracowników; 5) decydowania o wewnętrznej organizacji pracy Szkoły i jej bieżącym funkcjonowaniu; 6) dysponowania środkami finansowymi przeznaczonymi na działalność Szkoły; 7) uczestniczenia we wszystkich zebraniach organów Szkoły, o których powinien być
§ 21
Dyrektor Szkoły odpowiada za: 1) zapewnienie warunków działalności Szkole, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki; 2) wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie; 3) zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej Szkoły; 4) wyposażenie Szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, wychowania i innych zadań statutowych; 5) poziom uzyskiwanych przez Szkołę wyników nauczania, wychowania oraz opiekę nad młodzieżą; 6) zgodność funkcjonowania Szkoły z przepisami prawa oświatowego i niniejszego Statutu; 7) bezpieczeństwo osób znajdujących się w obiekcie Szkoły podczas zajęć organizowanych przez Szkołę oraz za stan sanitarny i stan ochrony przeciwpożarowej obiektu Szkoły; 8) prawidłowe i celowe wykorzystanie środków finansowych przeznaczonych na działalność Szkoły; 9) prowadzenie dokumentacji pracowniczej i uczniowskiej oraz za bezpieczeństwo pieczęci
§ 22
1. Powierzenia stanowiska Zastępcy Dyrektora Szkoły i odwołania z tego stanowiska dokonuje Dyrektor Szkoły po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego i Rady Pedagogicznej. 2. Powierzenia stanowiska Zastępcy Dyrektora dokonuje się na okres nie dłuższy niż pięć lat szkolnych. 3. Zakres obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień Zastępcy Dyrektora Szkoły określa Dyrektor Szkoły.
§ 23
1) zatwierdzenie planów pracy Szkoły, 2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów, 3) podejmowanie uchwał w sprawach innowacji i eksperymentów pedagogicznych, 4) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów, 5) ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym nadzoru zewnętrznego, dla doskonalenia pracy szkoły, 6) przedstawianie kandydatów spośród uczniów do różnych stypendiów i wyrażanie opinii na ten temat.
1) organizację pracy Szkoły, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych 2) wnioski Dyrektora Szkoły o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień, 3) organizację wewnętrznego doskonalenia nauczycieli, 4) propozycje Dyrektora Szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć 5) szkolny zestaw programów nauczania, 6) szkolny zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujący we wszystkich oddziałach danego rocznika przez co najmniej trzy lata szkolne i materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym, 7) wprowadzenie dodatkowych zajęć edukacyjnych (zajęć z języka obcego innego niż obowiązkowy, zajęć, dla których nie została ustalona podstawa programowa, ale program nauczania został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania), 8) kandydata na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół, przedstawionego przez Zarząd TPZ, 9) odwołanie Dyrektora Zespołu Szkół; 10) powierzenie stanowiska Zastępcy Dyrektora Szkoły i odwołanie z tego stanowiska.
§ 24
(skreślony)
§ 25
(skreślony)
§ 26
1) wspieranie organu prowadzącego w zakresie zabezpieczenia środków finansowych na prowadzenie Szkoły; 2) opiniowanie wniosków Zarządu TPZ oraz Dyrektora Szkoły dotyczących wysokości czesnego, wpisowego i innych opłat świadczonych przez rodziców/opiekunów prawnych uczniów; 3) współdziałanie z organami Szkoły zapewniające właściwe funkcjonowanie placówki; 4) uchwalanie w porozumieniu z Radą Pedagogiczną Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły; 5) opiniowanie zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujących we wszystkich oddziałach danego rocznika przez co najmniej trzy lata szkolne i materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym; 6) opiniowanie wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych. 3. Szczegółowe uprawnienia i zasady działania Rady Rodziców określa regulamin Rady Rodziców.
§ 27
§ 28
1) obserwowanie i analizowanie zjawisk i zdarzeń występujących w Szkole, które mają negatywny wpływ na spokój i bezpieczeństwo uczniów i pracowników Szkoły; 2) ocenianie stanu bezpieczeństwa w Szkole i określenie najważniejszych zadań, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i które powinno być uwzględnione w planie pracy Szkoły 3) koordynowanie działań w zakresie bezpieczeństwa wynikających z realizowanego w Szkole Programu Wychowawczo – Profilaktycznego; 4) udział w opracowywaniu i wdrażaniu szkolnych procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych i zagrożeniach; 5) pomoc w nawiązywaniu współpracy pomiędzy nauczycielami i wychowawcami 6) współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym; 7) promowanie problematyki bezpieczeństwa młodzieży.
§ 29
1) przygotowanie uczniów do świadomego wyboru dalszej drogi życiowej, świadomego wyboru szkoły kolejnego etapu edukacyjnego oraz zawodu; 2) wyzwalanie własnej aktywności ucznia w kierunku samopoznania, odkrycie zainteresowań, uzdolnień, rozpoznawanie swego usposobienia i temperamentu pod kątem predyspozycji 3) rozwijanie w uczniach świadomości mobilności zawodowej i pobudzanie aktywności 4) rozwijanie świadomości zawodowej; 5) kształtowanie umiejętności sprawnego komunikowania się, współpracy w grupie 6) rozwijanie umiejętności samooceny i możliwości wykorzystania tej umiejętności, wyrabianie szacunku dla samego siebie; 7) nabycie umiejętności przygotowania i pisania dokumentów towarzyszących poszukiwaniu pracy; 8) poznanie rynku pracy.
1) diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz 2) gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia, 3) prowadzenie działalności informacyjno-doradczej, w tym udzielanie indywidualnych porad uczniom i ich rodzicom/opiekunom prawnym, 4) prowadzenie zajęć przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i dalszego kształcenia, 5) prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu, realizowanych zgodnie z przepisami w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, 6) współpraca z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego,
Rozdział VI
Organizacja Szkoły
§ 30
§ 31
Podstawę organizacji Szkoły w danym roku szkolnym stanowią ustalone przez Dyrektora Szkoły: 1) Szkolny Plan Nauczania; 2) arkusz organizacyjny Szkoły; 3) tygodniowy rozkład zajęć.
§ 32
§ 33
Szkolny Plan Nauczania ustala się z wyodrębnieniem każdego roku w cyklu kształcenia na podstawie ramowego planu nauczania określonego w odrębnych przepisach.
§ 34
Organizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć dodatkowych, pozalekcyjnych § 35
Struktura organizacyjna Szkoły obejmuje: 1) klasy od pierwszej do czwartej czteroletniego liceum ogólnokształcącego przekształconego 2) klasy od pierwszej do trzeciej trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzone zgodnie
§ 36
§ 37
§ 38
Zajęcia dydaktyczne mogą być prowadzone podczas wycieczek i wyjazdów, w ramach posiadanych przez Szkołę środków finansowych.
§ 39
Rozdział VII
Nauczyciele i inni pracownicy Szkoły
§ 40
§ 41
1) odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów w czasie trwania lekcji, 2) odpowiedzialność za prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego, wychowawczego 3) dbałość o pomoce dydaktyczne, sprzęt szkolny oraz przydzieloną pracownię przedmiotową; 4) wspieranie rozwoju psychofizycznego uczniów, ich zdolności i zainteresowań oraz przygotowywanie do uczestnictwa w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i imprezach sportowych; 5) ocenianie wiedzy i umiejętności uczniów z zachowaniem bezstronności i obiektywizmu 6) doskonalenie umiejętności dydaktycznych i podnoszenie poziomu wiedzy merytorycznej przez uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego i pracę w zespołach nauczycieli; 7) realizacja przyjętego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły; 8) współdziałanie z rodzicami/opiekunami prawnymi w sprawach wychowania i kształcenia uczniów.
§ 42
1) przedmiotowe, 2) wychowawcze, 3) ewaluacyjne 4) zadaniowe,
1) wybór programów nauczania oraz organizowanie współpracy nauczycieli w zakresie sposobu realizacji programów nauczania i korelowania treści nauczania przedmiotów pokrewnych; 2) wybór podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujących we wszystkich oddziałach danego rocznika przez co najmniej trzy lata szkolne oraz materiałów ćwiczeniowych na dany rok szkolny; 3) opracowanie szczegółowych kryteriów oceniania uczniów i badania wyników nauczania; 4) współpraca w zakresie doskonalenia zawodowego, pomoc merytoryczna i metodyczna 5) współdziałanie w organizacji pracowni przedmiotowych; 6) wymiana doświadczeń dotyczących realizowanych innowacji i eksperymentów pedagogicznych; 7) współpraca w rozwijaniu uzdolnień uczniów oraz przygotowywanie ich do konkursów
1) współdziałanie w zakresie realizacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego Szkoły; 2) współdziałanie z rodzicami/opiekunami prawnymi, innymi nauczycielami, Dyrektorem Szkoły w zakresie planowania działań wychowawczych w szkole; 3) podejmowanie działań zaradczych w stosunku do uczniów sprawiających problemy wychowawcze.
§ 43
§ 44
1) tworzenie warunków wspomagających rozwój uczniów; 2) inspirowanie i wspieranie działań zespołowych uczniów; 3) podejmowanie działań umożliwiających rozwiązywanie konfliktów w zespole uczniów
§ 45
1) prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów; 2) diagnozowanie sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów; 3) udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpo-znanych potrzeb; 4) podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci 5) minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów; inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych; 6) pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów; 7) wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów
§ 46
§ 47
Zasady wynagradzania pracowników Szkoły określa Regulamin Wynagradzania Pracowników Zespołu Szkół Społecznych TPZ.
Rozdział VIII
Uczniowie Szkoły
§ 48
1) wyniki uzyskane z egzaminu ósmoklasisty; 2) wyniki uzyskane z zajęć edukacyjnych w ostatniej klasie szkoły podstawowej oraz osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej; 3) rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem. 1) wyniki uzyskane z egzaminu gimnazjalnego; 2) wyniki uzyskanych z zajęć edukacyjnych w ostatniej klasie gimnazjum oraz osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum; 3) rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem
§ 49
Uczeń ma w szczególności prawo do: 1) właściwie zorganizowanego procesu edukacji, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej; 2) opieki wychowawczej i warunków pobytu w Szkole zapewniających bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej lub psychicznej, uzależnieniami, demoralizacją oraz innymi przejawami patologii społecznej; 3) ochrony i poszanowania jego godności; 4) życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie edukacyjnym; 5) swobody wyrażania myśli i przekonań, jeśli nie narusza tym dobra innych osób; 6) rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów; 7) sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny w oparciu o Wewnątrzszkolny System Oceniania; 8) pomocy w przypadku trudności w nauce; 9) korzystania z pomieszczeń Szkoły, sprzętu, pomocy dydaktycznych, księgozbioru szkolnego; 10) wpływania na życie Szkoły poprzez działalność samorządową.
§ 50
1. Uczeń jest w szczególności zobowiązany do: 1) przestrzegania obowiązujących w Szkole przepisów; 2) podporządkowania się zaleceniom Dyrektora Szkoły i innych nauczycieli; 3) systematycznego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych, w życiu Szkoły, 4) przestrzegania zasad kultury współżycia społecznego, w tym właściwego zwracania się 5) dbania o własne życie, zdrowie i rozwój; 6) dbania o wspólne dobro, ład i porządek; 7) godnego reprezentowania Szkoły na zewnątrz; 8) przestrzegania ustalonych warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie Szkoły, w tym zakazu używania telefonów komórkowych w czasie lekcji; 9) dbania o schludny wygląd. 2. Nieobecność każdego ucznia w Szkole powinna być usprawiedliwiona przez rodzica/opiekuna prawnego albo pełnoletniego ucznia w ciągu tygodnia od ustania przyczyny nieobecności. 3. Uczniom zabrania się wnoszenia na teren Szkoły środków zagrażających życiu i zdrowiu. 4. Uczniowie mają obowiązek szanować sprzęt szkolny oraz wyposażenie klas i innych pomieszczeń. Za szkodę odpowiadają rodzice/opiekunowie prawni ucznia, który ją wyrządził. 5. Każdy uczeń ma obowiązek korzystać z szatni i zmieniać obuwie. 6. Uczniowie nie mogą opuszczać terenu Szkoły w czasie przerw. 7. Zwolnienie z zajęć może nastąpić wyłącznie na pisemną lub osobistą prośbę rodzica/opiekuna prawnego. 8. Każdy uczeń ma obowiązek posiadania przy sobie dzienniczka lub zeszytu do korespondencji jako podstawowego dokumentu umożliwiającego kontakt ze Szkołą.
§ 51
1. Ucznia można nagrodzić za: 1) wybitne osiągnięcia w nauce; 2) zaangażowanie w działalność Szkoły i środowiska lokalnego; 3) osiągnięcia w konkursach i olimpiadach. 2. Nagrodami są: 1) pochwała wychowawcy lub Dyrektora Szkoły wobec uczniów Szkoły; 2) list pochwalny Dyrektora Szkoły i wychowawcy do rodziców/opiekunów prawnych; 3) nagroda rzeczowa. 3. O formie nagrody decyduje Dyrektor Szkoły w porozumieniu z Radą Pedagogiczną lub Samorządem Uczniowskim.
§ 52
Za nieprzestrzeganie Statutu, a w szczególności uchybianie obowiązkom, o których mowa w § 50, uczeń może być ukarany: 1) upomnieniem wychowawcy klasy; 2) pozbawieniem przez wychowawcę pełnionych w klasie funkcji; 3) upomnieniem lub naganą Dyrektora Szkoły; 4) pozbawieniem przez Dyrektora Szkoły funkcji pełnionych w organach Szkoły; 5) skreśleniem z listy uczniów.
§ 53
1) niegodnego postępowania, po uprzednim zastosowaniu kar przewidzianych w Statucie Szkoły; 2) opuszczenia znacznej liczby godzin bez usprawiedliwienia – powyżej połowy w danym okresie; 3) zalegania rodziców/opiekunów prawnych z opłatą czesnego przez kolejne dwa miesiące.
§ 54
§ 55
Rozdział IX
Wewnątrzszkolny System Oceniania
§ 56
Przepisy ogólne
1) poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym zakresie; 2) pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju; 3) motywowanie ucznia do dalszej pracy; 4) dostarczanie rodzicom/opiekunom prawnym i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia; 5) umożliwienie uczniom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych zgodnie z realizowanymi programami nauczania oraz informowanie o nich uczniów i rodziców/opiekunów prawnych; wymagania te zawarte są w przedmiotowych systemach oceniania; 2) skalę i sposób formułowania ocen bieżących; 3) terminy klasyfikacji śródrocznej i rocznej; 4) skalę i sposób formułowania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych; 5) termin i formę informowania uczniów o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych; 6) skalę i tryb ustalania oraz sposób formułowania śródrocznej i rocznej oceny zachowania; 7) egzaminy klasyfikacyjne, poprawkowe oraz tryb odwołania się od ustalonych ocen; 8) warunki promowania, ukończenia Szkoły oraz uzyskiwania świadectwa z wyróżnieniem; 9) warunki i sposób przekazywania rodzicom/opiekunom prawnym informacji o postępach
§ 57
Przedmiotowe Systemy Oceniania
1) przedmiot, klasę, imię i nazwisko nauczyciela; 2) wymagania i cele edukacyjne wynikające z realizowanych przez nich programów zajęć szkolnych; 3) sposoby sprawdzania i kryteria oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów; 4) zasady wglądu uczniów i rodziców w pisemne prace kontrolne; 5) zasady podsumowania osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym i tryb ustalania oceny klasyfikacyjnej śródrocznej i rocznej; 6) szczegółowe wymagania edukacyjne dla uczniów, u których stwierdzono zaburzenia
§ 58
Zasady oceniania bieżącego
6 - celujący 5 - bardzo dobry 4 - dobry 3 - dostateczny 2 - dopuszczający 1- niedostateczny
1) pisemne prace kontrolne, 2) sprawdziany wiedzy i umiejętności, 3) indywidualne lub zespołowe opracowania i prezentacja referatów, tekstów wystąpień, debaty, pokazy, 4) prowadzenie prac badawczych i opracowanie ich wyników, 5) prace domowe, 6) ustne odpowiedzi na lekcji, 7) prowadzenie zeszytu, 8) udział w konkursach przedmiotowych, olimpiadach i zawodach sportowych.
1) dopuszcza się trzy klasówki w tygodniu, zapowiedziane i zapisane w dzienniku lekcyjnym, 2) nauczyciel jest zobowiązany ocenić i udostępnić uczniom klasówki w ciągu dwóch tygodni 3) w przypadku nieobecności usprawiedliwionej uczeń ma prawo uzyskać ocenę z materiału objętego klasówką w formie pisemnej lub ustnej w ciągu pierwszego tygodnia po przybyciu 4) uczeń, który otrzymał z klasówki ocenę niedostateczną ma prawo do jej poprawy; 5) oceny niedostateczne mogą być poprawione tylko raz i w terminie nie dłuższym niż dwa tygodnie od oddania przez nauczyciela ocenionych klasówek. Forma poprawy zostaje ustalona przez nauczyciela. 6) ocena z klasówki otrzymuje wagę 3; 7) oceny z poprawy klasówki liczone są w następujący sposób: ocena niedostateczna, która zostaje poprawiona otrzymuje wagę 1, ocena uzyskana z poprawy, z wyjątkiem oceny niedostatecznej, uzyskuje wagę 3. Ponowna ocena niedostateczna uzyskana przez ucznia
1) ocena z kartkówki otrzymuje wagę 2; 2) ocena z kartkówki nie podlega poprawie; 3) zgłoszenie nieprzygotowania zwalnia z pisania kartkówki. 10. Sprawdziany pisemne są punktowane. 1) Przeliczanie punktów na stopnie szkolne odbywa się według następującej skali procentowej
Ocena celująca wymaga wykonania zadań wykraczających poza program nauczania danego przedmiotu.
2) Ocena z próbnego egzaminu maturalnego wystawiana jest według następującej skali procentowej w stosunku do liczby wszystkich możliwych do uzyskania punktów:
11. W czasie ustnego diagnozowania postępów edukacyjnych nauczyciel powinien zadać uczniowi 12. Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego rodziców/opiekunów prawnych. 13. Oceny bieżące powinny być zawsze uzasadnione przez nauczyciela krótką recenzją zapisaną Nauczyciel uzasadnia ocenę wskazując uczniowi jego mocne i słabe strony. Uzasadnienie jest jawne: może odbywać się na zajęciach lekcyjnych, w obecności całej klasy lub na prośbę ucznia przekazywane jest indywidualnie. Uzasadnienie ocen cząstkowych nauczyciel przekazuje zainteresowanym rodzicom/opiekunom prawnym w czasie zebrań oraz indywidualnych konsultacji. 14. Sprawdzone i ocenione prace pisemne nauczyciel oddaje uczniom do wglądu i przechowuje 15. Na prośbę ucznia lub jego rodziców/opiekunów prawnych sprawdzone i ocenione prace pisemne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniona uczniowi lub jego rodzicom/opiekunom prawnym. Odbywa się to w szkole, w obecności nauczyciela lub wychowawcy. Sprawdzone i ocenione prace kontrolne ucznia nie mogą być kopiowane. Dopuszcza się przekazywanie kartkówek uczniom do domu. 16. Uczeń ma prawo zgłosić przed rozpoczęciem lekcji nieprzygotowanie w formie uzgodnionej 1) jeden raz w okresie w przypadku przedmiotu, z którego zajęcia odbywają się raz 2) dwa razy w okresie w przypadku przedmiotu, z którego zajęcia odbywają się dwa i więcej razy w tygodniu, z zastrzeżeniem, że jedno nieprzygotowanie można zgłosić tylko raz 17. Pierwsze dni zajęć po przerwach świątecznych z okazji następujących świąt: Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie są dniami bez ocen niedostatecznych.
§ 59
Skala i sposób formułowania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych
1) co najmniej trzy oceny w przypadku przedmiotu, z którego zajęcia odbywają się jeden raz 2) co najmniej pięć ocen w przypadku przedmiotu, z którego zajęcia odbywają się dwa
6 – celujący (cel) 5 – bardzo dobry (bdb) 4 – dobry (db) 3 – dostateczny (dst) 2 – dopuszczający (dp) 1 – niedostateczny (ndst).
10. Ustala się następujące ogólne kryteria ocen: 1) ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: posiadł wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania przedmiotu 2) ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który: opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania przedmiotu 3) ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który: nie opanował w pełni wiadomości określonych programem nauczania w danej klasie, 4) ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który: opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania w danej klasie 5) ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: ma braki w opanowaniu podstawy programowej, ale braki te nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w toku dalszej nauki oraz rozwiązuje (wykonuje) zadania teoretyczne i praktyczne (typowe) o niewielkim stopniu trudności; 6) ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: nie opanował wiadomości i umiejętności określonych w podstawie programowej przedmiotu nauczania w danej klasie a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu oraz nie jest w stanie rozwiązać (wykonać) zadań 11. Przy ustalaniu ocen klasyfikacyjnych rocznych lub śródrocznych może być brana pod uwagę postawa ucznia na lekcji wobec przedmiotu i nauczyciela. 12. Ustalona przez nauczyciela roczna ocena niedostateczna może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego. 13. Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opinii publicznej lub niepublicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub zburzenia i odchylenia rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom edukacyjnym. 14. W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych odbywa się na podstawie tego orzeczenia. 15. Przy ustalaniu ocen z wychowania fizycznego nauczyciel bierze pod uwagę wysiłek wkładany 16. Dyrektor Szkoły zwalnia na wniosek rodziców/opiekunów prawnych ucznia z informatyki. Decyzję o zwolnieniu podejmuje Dyrektor Szkoły na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza na czas określony w tej opinii. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć z informatyki uniemożliwia ustalenie klasyfikacyjnej oceny śródrocznej lub rocznej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” lub „zwolniona”. 18. Dyrektor Szkoły zwalnia na wniosek rodziców/opiekunów prawnych ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii 19. Dyrektor Szkoły zwalnia na wniosek rodziców/opiekunów prawnych ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o braku możliwości uczestnictwa ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza na czas określony w tej opinii. Jeżeli okres zwolnienia ucznia 20. Szczegółowe zasady zwalniania uczniów z zajęć wychowania fizycznego i informatyki określa Dyrektor Szkoły w porozumieniu z Radą Pedagogiczną. 21. Dyrektor Szkoły na wniosek rodziców/opiekunów prawnych oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, głęboką dysleksją rozwojową, afazją, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem, w tym z zespołem Aspergera z nauki drugiego języka obcego. W takim przypadku w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” lub „zwolniona”. 22. W przypadku wprowadzenia w Szkolnym Planie Nauczania zestawienia zajęć w blok przedmiotowy, odrębnie ocenia się poszczególne zajęcia wchodzące w skład tego bloku.
§ 60
Terminy klasyfikacji śródrocznej i rocznej oraz forma powiadamiania o przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych
9. Uczeń może poprawić o stopień wyżej przewidywaną ocenę z zajęć edukacyjnych, jeżeli 10. Procedury poprawy przewidywanej oceny klasyfikacyjnej śródrocznej lub rocznej są następujące: 1) wystąpić o poprawę oceny z zajęć edukacyjnych ma prawo rodzic/opiekun prawny lub uczeń w ciągu tygodnia od uzyskania informacji o przewidywanej ocenie, przekazanej w trakcie spotkania z rodzicami; 2) nauczyciel wyznacza termin, formę poprawy oraz zakres materiału nie wcześniej niż tydzień po uzyskaniu przez ucznia i jego rodziców/opiekunów prawnych informacji o ocenie 3) uzyskane z poprawy oceny wpisywane są do dziennika i wpływają na ocenę klasyfikacyjną. 11. O przewidywanej dla ucznia śródrocznej lub rocznej ocenie niedostatecznej należy poinformować ucznia i jego rodziców/opiekunów prawnych na miesiąc przed zakończeniem okresu lub rocznych zajęć w formie pisemnej. Powiadomienie podpisane przez rodziców/opiekunów prawnych wychowawca przekazuje do dokumentacji ucznia prowadzonej przez sekretariat Szkoły. 12. Powiadamianie rodziców/opiekunów prawnych o ocenach cząstkowych i klasyfikacyjnych oraz frekwencji ich dzieci odbywa się na kartach ucznia. Karty ucznia przechowywane są przez wychowawcę klasy.
§ 61
Skala i tryb ustalania oraz sposób formułowania śródrocznej i rocznej oceny zachowania
- wzorowe (wz) - bardzo dobre (bdb) - dobre (db) - poprawne (ppr) - nieodpowiednie (ndp) - naganne (ng).
Przy ocenie zachowania bierze się pod uwagę następujące obszary: 1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia; 2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej 3) dbałość o honor i tradycje szkoły; 4) dbałość o piękno mowy ojczystej; 5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób; 6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią; 7) okazywanie szacunku innym osobom. 6. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, uwzględnia się wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie w oparciu o posiadane przez ucznia orzeczenie lub opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej. 7. Ocena zachowania nie ma wpływu na oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, 8. Ocenę zachowania wystawia wychowawca klasy. 9. Tryb ustalania oceny zachowania jest następujący: 1) wychowawca przez cały okres zbiera informacje o uczniu; 2) pod koniec okresu wychowawca zasięga dodatkowo opinii nauczycieli i uczniów; 3) na lekcji wychowawczej przed końcem okresu każdy z uczniów dokonuje oceny swego zachowania; 4) wychowawca po zasięgnięciu opinii wyżej wymienionych stron wystawia uczniowi ocenę zachowania. 10. Kryteria ocen śródrocznych i rocznych zachowania są następujące: 1) ocenę wzorową otrzymuje uczeń, względem którego nie zastosowano żadnej kary z katalogu kar przewidzianych w § 52 Statutu Szkoły oraz który: a) służy za wzór do naśladowania przez innych; b) ma właściwy stosunek do obowiązków szkolnych; c) charakteryzuje się wysokim poziomem kultury osobistej; d) aktywnie uczestniczy w życiu szkoły i środowiska lokalnego; e) godnie reprezentuje Szkołę w środowisku i poza nim; f) systematycznie uczęszcza do szkoły, nie spóźnia się i dostarcza terminowo usprawiedliwienia wszystkich nieobecności; 2) ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, względem którego nie zastosowano żadnej kary z katalogu kar przewidzianych w § 52 Statutu Szkoły oraz który: a) należycie wywiązuje się z obowiązków szkolnych; b) charakteryzuje się wysokim poziomem kultury osobistej; c) aktywnie uczestniczy w życiu klasy i szkoły oraz środowiska lokalnego; d) godnie reprezentuje Szkołę; e) nie spóźnia się na zajęcia; f) w okresie ma nie więcej niż kilka godzin nieusprawiedliwionych; 3) ocenę dobrą otrzymuje uczeń, z którym tylko przeprowadzono indywidualne rozmowy lub zastosowano upomnienia ustne z katalogu kar przewidzianych w § 52 Statutu Szkoły oraz który: a) należycie wywiązuje się z obowiązków, ale niczym się nie wyróżnia; b) ma właściwy stosunek do obowiązków szkolnych; c) jego kultura osobista nie budzi zastrzeżeń; d) wywiązuje się z powierzonych zadań; e) uczestniczy w życiu klasy; f) w okresie ma nie więcej niż 20 godzin nieusprawiedliwionych; 4) ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który: a) spełnia swoje obowiązki, ale popełnia czasem drobne uchybienia; b) ma poprawny stosunek do obowiązków szkolnych; c) sporadycznie narusza przyjęte zasady kultury osobistej; d) ma właściwy stosunek do kolegów i pracowników Szkoły; e) w ciągu semestru nie zastosowano wobec niego nagany pisemnej Dyrektora Szkoły; f) w okresie ma więcej niż 30 godzin nieusprawiedliwionych; 5) ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który: a) lekceważy obowiązki szkolne; b) jest arogancki wobec kolegów lub pracowników szkoły; c) używa wulgarnych słów, wyrażeń i gestów; d) pali papierosy na terenie szkoły i poza nią; e) przejawia brak szacunku dla mienia Szkoły lub własności innych osób; f) w okresie ma więcej niż 40 godzin nieusprawiedliwionych; 6) ocenę naganną otrzymuje uczeń, który: a) lekceważy obowiązki szkolne i w konsekwencji tego osiąga złe wyniki w nauce; b) spożywa alkohol, kradnie, wyłudza pieniądze i inne przedmioty; c) niszczy mienie Szkoły lub własność innych osób; d) jest agresywny wobec kolegów lub pracowników Szkoły; e) stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa innych osób w Szkole; f) zażywa i rozprowadza środki odurzające na terenie Szkoły i poza nią; g) uchyla się od wypełniania obowiązku szkolnego, wagaruje i posiada znaczną liczbę godzin nieusprawiedliwionych; h) otrzymał pisemną naganę Dyrektora Szkoły. 11. Do wystawienia nieodpowiedniej i nagannej oceny z zachowania konieczne jest spełnianie
§ 62
Egzamin klasyfikacyjny
10. Z egzaminu sporządza się protokół zawierający: nazwę zajęć edukacyjnych, skład komisji, termin egzaminu, imię i nazwisko ucznia, zadania egzaminacyjne oraz ocenę klasyfikacyjną ustaloną przez komisję. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia oraz zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen. 11. Ocena ustalona przez nauczyciela lub uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna z zastrzeżeniem pkt 12 oraz § 64 pkt 1. 12. Ocena niedostateczna ustalona przez nauczyciela lub uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego w trybie określonym 13. Ustalona przez wychowawcę ocena zachowania jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 64 pkt 1.
§ 63
Egzamin poprawkowy
8. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że zajęcia te są zgodnie ze Szkolnym Planem Nauczania realizowane w klasie programowo wyższej.
§ 64
Tryb odwoławczy od wystawionych ocen klasyfikacyjnych
1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych: Dyrektor Szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez Dyrektora Szkoły – jako przewodniczący komisji, nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne, nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony 2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania: Dyrektor Szkoły albo wyznaczony przez niego nauczyciel jako przewodniczący komisji, wychowawca klasy, wskazany
1) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych: nazwę zajęć edukacyjnych, skład komisji, termin sprawdzianu, imię i nazwisko ucznia, zadania sprawdzające oraz ustaloną ocenę klasyfikacyjną. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia oraz zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia oraz zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia. 2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania: skład komisji, termin jej posiedzenia, imię i nazwisko ucznia, wynik głosowania, ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia. 10. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły w uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami/opiekunami prawnymi. 11. Przepisy pkt 1-10 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
§ 65
Promocja i ukończenie Szkoły
§ 66
W przypadku naruszenia przepisów Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania rodzice/opiekunowie prawni, uczeń pełnoletni lub wychowawca klasy mają prawo odwołać się do Dyrektora Szkoły. Dyrektor Szkoły w oparciu o wyniki postępowania wyjaśniającego podejmuje ostateczną decyzję
Rozdział X
Majątek, obsługa i fundusze Szkoły
§ 67
§ 68
1) wpływy z wpisowego i czesnego oraz innych wpłat dokonywanych przez rodziców/opiekunów prawnych uczniów; 2) darowizny, odpisy podatkowe; 3) dotacje; 4) wpływy z tytułu prowadzenia innej działalności oświatowej. 2. Sprawy dotyczące gospodarki finansowej i majątkowej Szkoły regulują odrębne przepisy.
§ 69
Majątek i fundusze Szkoły stanowią składniki majątkowe Zespołu Szkół Społecznych TPZ.
§ 70
Szkoła może być zlikwidowana z zachowaniem wymogów przewidzianych w ustawie z dnia
Rozdział XI
Postanowienia końcowe
§ 71
Statut Szkoły oraz jego zmiany zatwierdza Zarząd TPZ.
§ 72
Dyrektor Szkoły zapewnia możliwość zapoznania się ze Statutem wszystkim członkom społeczności szkolnej.
§ 73
Statut wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.
|