Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 493 ze zm.),
- wytyczne dla szkół opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia.
Cel procedury: zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa uczniom oraz pracownikom na terenie szkoły w związku z istniejącym zagrożeniem COVID-19
Zakres obowiązywania procedury: zasady postępowania nauczycieli, rodziców i personelu szkoły podczas sprawowania opieki i organizowania zajęć z uczniami w szkole od momentu przybycia uczniów do szkoły do chwili odbioru dzieci ze szkoły przez rodziców i rozejścia się uczniów do domów.
Uczestnicy postępowania: zakres odpowiedzialności: dyrektor, nauczyciele, rodzice, personel administracji i obsługi szkoły, personel pomocniczy
Rodzice (prawni opiekunowie)
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do ścisłego przestrzegania obowiązujących w szkole procedur postępowania ustanowionych na czas pandemii COVID-19 oraz podpisują odpowiednie oświadczenie, stanowiące załącznik nr 3 do Procedury.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do posyłania do szkoły dziecka zdrowego – bez podwyższonej temperatury (powyżej 37,5°C i objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Rodzice (prawni opiekunowie) powinni mierzyć dziecku temperaturę przed posłaniem do szkoły oraz wyrażają pisemną zgodę na pomiar temperatury u dziecka przed wejściem do szkoły oraz na jej terenie – załącznik nr 2 . Pomiaru temperatury dokonuje pracownik szkoły (nauczyciel, pracownik administracji bądź obsługi).
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do zakrywania ust i nosa indywidualną osłoną, np. maseczką, podczas przebywania w budynku szkoły.
- Rodzice (prawni opiekunowie) bezwzględnie dezynfekują ręce przed każdorazowym wejściem do szkoły, korzystając z płynu do dezynfekcji rąk.
- Rodzice (prawni opiekunowie) odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Rodzice (prawni opiekunowie) nie posyłają do szkoły ucznia, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice (prawni opiekunowie) mają obowiązek regularnego przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny, podkreślania, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na przywitanie.
- Rodzice powinni zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania przez dziecko twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Rodzice (prawni opiekunowie) dopilnowują, aby dziecko miało wszystkie potrzebne przybory szkolne i podręczniki oraz aby nie wnosiło na teren szkoły niepotrzebne przedmioty niezwiązane z potrzebami edukacyjnymi.
Uczeń
- Nie wolno uczniowi korzystać z zajęć na terenie szkoły, jeśli jest chory bądź w jego domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Uczeń pozwala, aby przed wejściem do szkoły pracownik obsługi zmierzył mu temperaturę termometrem bezdotykowym.
- Uczeń, który ma podwyższoną temperaturę ciała – powyżej 37,5° C bądź objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych, nie jest wpuszczany na teren szkoły.
- Uczeń w przestrzeni wspólnej (np. korytarz, hol) nosi maseczkę bądź przyłbice.
- Jeśli w czasie pobytu ucznia na terenie szkoły pojawią się podejrzenia zarażenia wirusem COVID-19, stosuje się zasady postępowania zawarte w PROCEDURZE POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA WIRUSEM COVID-19 U UCZNIA.
- Uczeń przynosi do szkoły własny zestaw podręczników i zeszytów oraz przyborów. W szkole nie może pożyczać ich od innych uczniów.
- Uczeń przed wejściem do szkoły dezynfekuje ręce, jeśli ma przeciwwskazania zdrowotne natychmiast myje ręce.
- Uczeń z szatni korzysta według zasad ustalonych przez dyrektora szkoły.
- Uczeń bezwzględnie stosuje zasady higieny: często myje ręce wodą z mydłem, unika dotykania oczu, nosa i ust i nie podaje ręki na przywitanie.
10. Uczeń w odpowiedni sposób zasłania twarz podczas kichania czy kasłania.
- Uczeń powinien unikać większych skupisk uczniów, zachować dystans społeczny z wszystkim osobami przebywającymi na terenie szkoły.
- Uczeń upomniany przez nauczyciela bądź innego pracownika szkoły stosuje się do powyższych zasad.
Dyrektor
- Dyrektor odpowiada za organizację pracy szkoły, monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników w okresie występowania pandemii COVID-19.
- Dyrektor w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dba o zachowanie wszelkich środków ostrożności na terenie szkoły.
- Dyrektor zaopatruje pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne oraz umożliwia dostęp do preparatów do dezynfekcji rąk.
- Dyrektor zamieszcza informacje przed wejściem do budynku szkoły o obligatoryjnej dezynfekcji rąk przez osoby dorosłe.
- Dyrektor dba o przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk poprzez wywieszenie instrukcji i plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk w widocznym miejscu w łazienkach oraz instrukcji dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem do dezynfekcji.
- Dyrektor zapewnia sprzęt i środki oraz monitoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników obsługi, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
- Dyrektor zleca pracownikom dezynfekcję sprzętu na szkolnym placu zabaw.
- Dyrektor prowadzi spotkania z pracownikami i zwraca ich uwagę, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych.
- Dyrektor w wyznaczonym miejscu szkoły umieszcza numery telefonów do: organu prowadzącego, czyli Towarzystwa Przyjaciół Zgierza w Zgierzu, kuratora oświaty w Łodzi, powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Zgierzu, służb medycznych – tel. alarmowy 999 lub 112.
- Dyrektor zobowiązuje pracowników do zachowania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Dyrektor określa zasady ścieżki szybkiej komunikacji pracowników z rodzicami.
- Dyrektor zapewnia co najmniej jeden termometr bezdotykowy.
- Dyrektor zapewnia pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący) zapewniające minimum dwa metry odległości od innych osób, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Dyrektor instruuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u nich niepokojących objawów chorobowych nie powinni przychodzić do pracy. Powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zarażeni koronawirusem.
- Dyrektor instruuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów chorobowych na terenie szkoły, dyrektor natychmiast odsunie pracownika od pracy i powiadomi właściwą miejscowo stację sanitarno-epidemiologiczną, służby medyczne oraz organ prowadzący i kuratora oświaty. Wstrzymuje też przyjmowanie do szkoły kolejnych osób. Obszar, w którym poruszał się pracownik, zostanie poddany gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji zgodnie z procedurami.
- Dyrektor zaleca pracownikom stosowanie się do zaleceń powiatowego inspektora sanitarnego.
Nauczyciele
- Nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę. Nauczyciel w razie konieczności mierzy uczniowi temperaturę ciała termometrem bezdotykowym.
- Nauczyciel w przestrzeni wspólnej (korytarz, hol) nosi maseczkę bądź przyłbicę.
- Nauczyciel dopilnowuje, aby uczeń nosił w przestrzeni wspólnej maseczkę bądź przyłbicę.
- Nauczyciele wychowawcy są zobowiązani do 4 września zebrać aktualne numery telefonów od wszystkich opiekunów uczniów – załącznik nr 1 oraz zebrać wszystkie stosowne oświadczenia do Procedury.
- Nauczyciele zobowiązani są zapoznania się i do ścisłego przestrzegania Procedur ustanowionej na czas pandemii COVID-19 oraz podpisują odpowiednie oświadczenie.
- Nauczyciel stara się zachować między sobą i pracownikiem obsługi dystansu minimalnie 1,5 m.
- Nauczyciel dba, by personel pomocniczy (obsługi) zachowywał dystans minimalnie 1,5 m w razie kontaktu z uczniami.
- Nauczyciel wyjaśnia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole w związku z pandemią koronawirusa i dlaczego zostały wprowadzone.
- Nauczyciel dba o to, by w sali, w której odbywają się zajęcia dla uczniów, nie było przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie dezynfekować (np. pluszowych zabawek).
- Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel kontroluje, czy salę zajęć, sprzęt, pomoce i zabawki zdezynfekowano.
- Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali lekcyjnej co godzinę.
- Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania zasad częstego i regularnego mycia rąk przez uczniów, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu nauczyciel organizuje pokazy właściwego mycia rąk, przypomina i daje przykład.
- Nauczyciel zobowiązany jest do przestrzegania zasad, by dzieci spożywały posiłki w małych grupach w ustalonych, stałych porach.
- Nauczyciel unika organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.
- Nauczyciel korzysta z uczniami ze świeżego powietrza w ogrodzie szkolnym / na boisku przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości od innych osób tam przebywających.
- Nauczyciel ma obowiązek znajomości i przestrzegania procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia (zawartych w odrębnym dokumencie).
- Nauczyciel monitoruje częstotliwość czyszczenia blatów, stołów i poręczy krzeseł przez personel obsługi.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u ucznia nauczyciel natychmiast izoluje ucznia w specjalnie wyznaczonym przez dyrektora pomieszczeniu wyposażonym m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, znajdującym się minimum dwa metry od innych osób. Nauczyciel bez zbędnej zwłoki zgłasza stwierdzenie objawów dyrektorowi szkoły oraz powiadamia rodziców dziecka w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły, korzystając ze ścieżki szybkiej komunikacji z rodzicami.
- Nauczyciel ma obowiązek ustalenia wspólnie z uczniami zasad zgodnego współdziałania rówieśników w trakcie ich pobytu w szkole.
- Niedopuszczalne jest pozostawienie grupy samej podczas pracy z uczniami. Gdy nauczyciel musi wyjść, grupą powinna się zająć osoba z personelu pomocniczego (obsługi), odpowiednio zabezpieczona środkami indywidualnej ochrony. Swoją nieobecność nauczyciel musi ograniczyć do minimum.
- W przypadku wystąpienia sytuacji wymagającej dodatkowej opieki nad uczniem, należy powierzyć je opiece pracownicy obsługi, która w tych sytuacjach zobowiązana jest założyć fartuch z długim rękawem oraz rękawice ochronne na dłonie, by dokonać niezbędnych czynności. Opiekę tę należy ograniczyć do minimum.
- Niedopuszczalne jest pozostawianie dzieci w grupie bez opieki, wówczas gdy nie ma jeszcze zmiennika. Jeśli nauczyciel zmiennik spóźnia się do pracy, dyrektor ma prawo polecić nauczycielowi pozostanie w grupie. Nauczyciel ma obowiązek stosować się do polecenia dyrektora.
Pracownicy obsługi i administracji
- Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad uczniami ponoszą współodpowiedzialność za bezpieczny pobyt ucznia w szkole w razie konieczności mierzą uczniowi temperaturę ciała termometrem bezdotykowym.
- Pracownicy obsługi i administracji w przestrzeni wspólnej (np. korytarz, hol) noszą maseczki bądź przyłbice.
- Pracownicy obsługi każdorazowo dezynfekują sprzęty w pomieszczeniu, w którym zmienia się grupa uczniów korzystająca z niego.
- Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad uczniami zwracają uwagę na bezpieczną zabawę/naukę uczniów, na zachowanie odległości pomiędzy uczniami, korzystanie przez nich z zabawek/sprzętu oraz odpowiadają za stan zabawek i sprzętu w sali zabaw/lekcyjnej.
- Pracownicy obsługi wyznaczeni do opieki nad uczniami zobowiązani są do ścisłego przestrzegania procedur ustanowionych na czas pandemii COVID-19.
- Dostawca obiadów, pracownicy rozdzielni posiłków oraz woźni zobowiązani są do zachowania dodatkowych środków ostrożności przy ewentualnych kontaktach z osobami z zewnątrz, w tym z dostawcami obiadu, z którego sporządzane będą posiłki dla uczniów.
- Pracownicy administracji i obsługi zobowiązani są do zachowania pomiędzy sobą a uczniami dystansu wynoszącego minimum 1,5 m w każdej przestrzeni szkoły.
- Pracownicy administracji i obsługi dezynfekują ręce płynem do dezynfekcji przed każdorazowym wejściem do budynku szkoły.
- Pracownicy administracji i obsługi używają środków ochrony osobistej, w tym rękawiczek, maseczek ochronnych (ewentualnie przyłbic) w sytuacji kontaktu z uczniem bądź rodzicem i każdą osoba pojawiającą się na terenie szkoły.
- Pracownicy obsługi mają obowiązek mycia i dezynfekowania zabawek lub innych sprzętów po każdym użyciu przez ucznia (chyba że jest tyle zabawek/sprzętów, że każdy uczeń używa innego).
- Pracownicy administracji i obsługi mają obowiązek codziennego czyszczenia detergentem wyznaczonego sprzętu w ogrodzie szkolnym / na boisku szkolnym oraz dezynfekcji używanego przez uczniów sprzętu.
- Pracownicy administracji i obsługi mają obowiązek przestrzegania zasad szczególnej ostrożności podczas korzystania z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Korzystając z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka. Należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i sprzętu, tak aby nie narażać uczniów na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Pracownice obsługi mają obowiązek przestrzegania zasad szczególnej ostrożności podczas przygotowania stołów do spożywania posiłków przez uczniów oraz podczas sprzątania stołów i sal po posiłkach (czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł przed i po każdym posiłku).
- Pracownice obsługi mają obowiązek przestrzegania zasad szczególnej ostrożności podczas dostarczania posiłków do wyznaczonej sali.
- Pracownicy administracji i obsługi mają obowiązek utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich.
- Pracownicy administracji i obsługi mają obowiązek znajomości i przestrzegania procedur przyprowadzania i odbierania dziecka przez rodziców, postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia oraz ścieżki szybkiej komunikacji pracowników z rodzicami (zawarte są w odrębnym dokumencie).
Sposób prezentacji procedury
- Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej szkoły.
- Zapoznanie nauczycieli z obowiązująca procedurą na sierpniowym zebraniu rady pedagogicznej.
- Zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującą w szkole procedurą poprzez przekazanie jej treści z wykorzystaniem środków zdalnej komunikacji oraz w trakcie spotkań wychowawców z rodzicami.
- Udostępnienie dokumentu na tablicy ogłoszeń w szkole.
Tryb dokonania zmian w procedurze
Wszelkich zmian w opracowanych procedurach może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor szkoły. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców. Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.
Zasady wchodzą w życie z dniem 1 września 2020 r.
|